Teekurssi: Tee matkaa maailmalla, marraskuun kurssi

Tee matkaa maailmalla

16 varastossa

22,00 

Kuvaus

Tee matka, kupillinen kerrallaan

Maailma on täynnä tarinoita – aloita omasi teekupista.

Tervetuloa mukaan makumatkalle, jossa tee on enemmän kuin juoma; se on kulttuuria, historiaa ja hiljaisia hetkiä. Tee matka, kupillinen kerrallaan on pieni elämys, jossa kuljet teen mukana mantereelta toiselle, haudutus kerrallaan.

Kurssi alkaa Kiinasta, teen syntysijoilta, missä maistelemme hienostunutta valkoista teetä (Silver Needle) ja sukellamme teen vuosituhantiseen historiaan. Matka jatkuu syvemmälle Kiinan teen sydämeen, missä maistelemme oolong-teetä.

Japanissa hiljennymme Gyokuro Asahi -teen äärelle ja opimme, miksi tämä vihreä tee on niin arvostettu. Eurooppaan saavuttuamme nautimme englantilaisen iltapäiväteen skonsseineen sekä savuisen Lapsangin aromit. Kurssi huipentuu venäläisen teekulttuurin tutkimiseen – samovaarien äärellä puhutaan yhteisöllisyydestä, teestä ja perinteistä.

Olitpa teenystävä tai vasta-alkaja, tämä kurssi tarjoaa uudenlaisen tavan kohdata maailma – kupillinen kerrallaan.

Muista mainita lisätiedoissa, mikäli haluat skonssin gluteenittomana tai vegaanisena.

Torstaina 6.11.2025 klo 17.30, kesto 1,5-2 tuntia. Lutakon Teeleidissä, osoitteessa Schaumanin puistotie 2 A

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Teekurssi: Tee matkaa maailmalla, marraskuun kurssi”